Esettanulmányok

PLC programok önálló fejlesztésű szimulációs környezetben való tesztelése


Ha a feladat összetettsége és/vagy a technológiai veszélyessége szükségessé teszi, kiegészítjük a PLC alapprogramot és létrehozunk egy un. szimulációs környezetet a végleges instalálás előtt. Az így bővített program az adott funkció működésén felül a lehetséges meghibásodásokat, rendellenes működéseket is feltárja.

A szimulációs program teljességének, kiterjedésének csak a saját (szakmai) fantáziánk szabhat határt: analóg/digitális érzékelők, mágneskapcsolók, frekvenciaváltók stb. jeleinek, valamint sorrendi vezérlések állapotának utánzása is lehetségessé válik.

Milyen alapszempontokat veszünk figyelembe a szimulációs környezet megalkotásához:

  1. Első lépés az adott feladathoz szükséges, kritikus események meghatározása.
  2. Majd a szimuláció könnyű kezelhetősége érdekében a PLC programon felül egy megjelenítő felületet is létrehozunk (pl. PC-n futó WinCC program).
  3. Ezután a szimulált eszközöket a valóságnak megfelelő működési késleltetéssel látjuk el.
  4. Ha szükséges, véletlenszerű működést is beépítünk.

Nézzünk néhány, már elkészített szimulációs környezetben tesztelt feladatot:

Silótöltő rendszer: a kék töltővonal szimulált, véletlenszerűen tölt csak üres vagy kékanyagos tartályba. A tartályok folyamatosan ürülnek. Az útváltók, fúvó, cellás, siktolózár visszajelzései automatikusan késleltetett vagy kézi váltásúak. A normál PLC programot úgy kellett megírni, hogy a tartályból a silókat lehessen tölteni anyagkeveredés nélkül, kezelve a hibákat is.

Silótöltő rendszer program szimulációs környezetben

 

Csapadékvízátemelő rendszer: a csőrendszer véletlenszámú köbméter per óra mennyiséggel  tölti a medencét. A vizszintet analógszintmérő jelzi. A motorok, mágneskapcsolók, motorvédők, szintmérő hibái és a szárazonfutás is szimuláltak. Feladat olyan PLC program írása megy egy adott tartományban tartja a medence szintjét, közel azonos üzemórával működtetve a szivattyúkat.

Csapadékvíz átemelő rendszer programja szimulációs környezetben

 

Csomagoló gyártósor: késztermék csomagolását szimuláló 5 munkaállomásos program (dobozba helyezés, leragasztás, vonalkóddal ellátás, mintavétel, végellenőrzés). A termékek mozgása és az érzékelők, motorok valamint ezek hibái szimuláltak. A PLC-s feladat az egyes állomások munkáinak összehangolása. A hibás vagy mintavételezett termékek a főgyártósorról leágaznak.

Csomagoló gyártósor program szimulációs környezetben

 

Szortírozó gyártósor: „Vonalkód” alapján késztermék szétválogatórendszer szimuláció. A szállítószalag sebessége módosítható. Négyféle „vonalkóddal” rendelkező termék helyezhető a szállítószalagra. Olyan PLC program írása a feladat amely a szalagra helyezett termék vonalkódját leolvassa, majd azt a leovasásnak megfelelő irányba viszi. A feladat nehézsége az, hogy az irányválasztásig több különböző kódbeolvasás is történhet.

Szortírozó gyártósor program szimulációs környezetben

Ez a fejlesztői környezet nagyban elősegítette a projektjeink nulla hibához közelítő megvalósítását és a kevesebb problémával járó beüzemelési folyamatokat.

Vissza az esettanulmányokhoz

Mindannyiunk munkaterületén elengedhetetlen az előírt biztonságtechnikai, munkavédelmi, tűzvédelmi dokumentációk megléte, azok helyessége.

Ingyen kínáljuk Önnek a megoldást!

villamos biztonságtechnikai
állapotfelmérés

munkavédelmi
állapotfelmérés

tűzvédelmi
állapotfelmérés

Minden elkötelezettség nélkül elvégezzük vállalkozása, vagy a beosztásához tartozó terület villamos biztonságtechnikai, munkavédelmi, tűzvédelmi állapotfelmérését. Szakértő kollégáink átvizsgálják a meglévő dokumentációkat, feltérképezik a hiányosságokat és javaslatot tesznek azok megszüntetésére.
Ha a napi feladatok lefoglalják, ha nem kenyere az adminisztráció, bízza ránk a biztonságtechnikai állapotfelmérést.
Keressen meg bennünket, és mi levesszük válláról ezt a terhet!